Karizma ve profesyonel duruş

İsminiz geçtiğinde ne düşünüyorlar, ne hissediyorlar, ne diyorlar?

Duruşunuz sizinle ilgili nasıl bir mesaj veriyor?

Sadece ne giydiğiniz değil… Tavırlarınız, uslubunuz, göz teması kurup kurmadığınız, ses tonunuz, nezaketiniz… Hepsi sizin kişisel markanızla ilgili mesajları başkalarının bilinçaltına göndermede önemli unsurlar. Bazı insanlar vardır ki ortam ne kadar kalabalık olursa olsun hemen dikkati kendilerine çekerler. Bu onların ne kadar yüksek sesle konuştukları, ne kadar paraları olduğu  yada ne kadar çarpıcı göründükleriyle sınırlı değildir.  Öyle bir karizmaları vardır ki  anlatacaklarını dinlemek istersiniz, onun grubundan biri olmak istersiniz… Sihirli bir dokunuşla iyi hissettiren , mıktanıs gibi kendilerine çeken bir yanları vardır.

Karizmanın sözlük anlamına baktığınızda  Eski Yunan uygarlığına uzanan bir geçmise sahip “ilahi ilham yeteneği anlamını taşıyor.

Ben de günümüz koşullarında profesyoneller söz konusu olduğunda karizmatik duruşu  şöyle özetliyorum:

Çekici bir görüntü, etkin iletişim gücü, özgüven sergileyen bir beden dili ve tüm bunların toplamında iyi hissetiren , güven uyandıran olumlu enerji.

Malcolm X

Malcolm X

Peki bu sözlük anlamında olduğu gibi tanrı vergisi midir? Sonradan öğrenilebilir mi?

Evet.  Bu duruş zaman içinde kazanılır bir günde olmuş birşey değildir. Tıpkı kişisel markanız gibi. Topluluk önünde konuşmayı sık sık pratik ederek özgüveniniz geliştirebilirsiniz, bir ekibi adalet ve enerjiyle yönetmeyi, baskı altında sakin kalabilmeyi yada konuştuğunuzdan daha çok dinlemeyi…Bunların hepsi yardımcı olur.

Etkili iletişim becerileri kazanmak ve farkında olmadan verdiğiniz olumsuz mesajları olumlularıyla değiştirebilmek için adım atmak ve elbette konumunuza uygun giyim tercihleri yapmak güzel bir başlangıçtır. Ancak bir günde gerçekleşecek  bir değişim beklemek gerçekçi olmayacaktır. Bu süreçte tutarlı olmak ve kişisel markanızı bilinçli şekilde taşımak bu karizmatik duruşun sağlamlaşmasında belirleyici adımlar olacaktır.

Sizin markanız sizin istediğiniz mesajları verebiliyor mu?

  • Kendinize bir görünürlük planı hazırlayın.  Kariyer hedefleriniz neler? Bu hedeflerden kimler haberdar olmalı? Kimlerle tanışmalısınız?
  • Öğrenmeye ve kendinizi tanımaya devam,
  • Kişisel markanızı dönemsel olarak gözden geçirmek üzere karar alın,
  • Adınızı Google’da arayarak başlayın. Linkedin profilinizi güncelleyin, fotoğrafınıza bakın, sizi ilk kez göreceklere nasıl bir mesaj veriyor? Bahsettiğimiz olumlu enerjiyi hissettiren bir tebessüm var mı fotoğrafınızda?
  • Bir Linkedin profiliniz yoksa hemen oluşturun. Becerilerinizi ve yetkinliklerinizi listeleyin ki tanıdıklarınız da size bu konularda referans olabilsin.

Suna Kabadayı Hakkında;

1997’de Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Politika bölümünden mezun olan Suna Kabadayı; 2004’de Conselle Institute of Image Management, İmaj Yönetimi eğitim programı ve 2005’de Science and Art of Color’da Kişisel Renk Analizi programına katıldı ve aynı yıl kendi firması Sekizincirenk’i kurarak imaj danışmanlığı yapmaya başladı. 2012 yılında New York Üniversitesi Yönetici Koçluğu programına katılan Kabadayı, imaj danışmanlığı ve imaj koçluğu olarak çalışmalarını tekrar yapılandırdı. 1995-2004 arasında global markaların pazarlama süreçlerinde yönetici olarak görev alan Kabadayı, imaj danışmanlığı kapsamında profesyonel imaj, serbest giyim, etkili sunum, sözlü ve sözsüz iletişim, uluslararası iş ve sosyal yaşam etiketi konularında eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmeti vermektedir. İlk kitabı “İmajınızı Nasıl Alırsınız: İçten dışa Kişisel İmaj Yönetimi” Şubat 2011’de yayınlanan Kabadayı, ikinci kitabının yayına hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Kabadayı’nın çeşitli yayın organlarında yazıları yayınlanmakta, ekonomi ve ulusal televizyon kanallarında konuk konuşmacı olarak katıldığı düzenli programlar bulunmaktadır. 2006’da Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği (AICI, Association of Image Consultants International) sertifikalı üyesi olan Kabadayı, 2011’ den bu yana derneğin Türkiye Global Elçilik görevini de sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>