Çocuklarla İmaj Konuşmak

Bir danışanımla gardrobunu gözden geçiriyoruz. Doktorların önerdiği sağlıklı kilonun biraz üzerinde, ince görünmeyle ilgili önerilerime bayılarak dinliyor. Parlak renkleri de desenlileri giyebileceğini anlatıyorum daha da mutlu…Kahvemizi içerken bana bir çocukken ne kadar ince olduğunu anlattı, ailenin sıska çocuk, hasta olucak, zayıf kalıcak, güçsüz kalıcak endişeleriyle 5-6 yaşlarında düzenli iğneler olmaya kadar varmış konu. Annesinin ona içirdiği muzlu sütler, yedirdiği cevizli balları anlatırken benim bile canım istedi…12 yaşında artık toplu bir çocuktum diyor…Çocukken başlayan diyetlerim hala devam ediyor, tam bir al ver al halindeyim diyor…Aslına bakarsanız kaç kilo olursam olayım hep şişman hissediyorum diyor…
İki çocuğum var ve onların öz imajlarını geliştirmelerinde olumsuz hiçbir etkim olsun istemiyorum, onlarla nasıl konuşmamı önerirsiniz sorusu beni araştırmaya yöneltti.
Günümüz çocukları bizden çok daha hareketsiz bir yaşam sürüyor, oyunlar masabaşı, yaşam daireler içinde, fiziksel aktivite neredeyse hiç yok…
Çocuğunuz kilolu olabilir, sağlıklı kilosunda olabilir ya da zayıf olabilir.
1. Öncelikle çocuğunuzun bir birey olduğunu hatırlayın. O bir birey. Genetik altyapısı yanında psikolojik birikimleriyle sizden farklı, sizden başka biri.
2. Hayata onun penceresinden bakmaya çalışın. Hayat onun hayatı, sizin değil, onun kendi hayal ettiği geleceğe bakmasını sağlayacak bir resim çizmesine yardımcı olun.
3. Yakıştırmalar utandırır, hayat boyu unutulmaz. O an bıraktığı duyguyla birlikte gelir hafızanıza… Kelimelerinizi çok dikkatli seçin, üzmeyin.
4. Bu konuyu nasıl konuşacağınızı bilmiyorsanız bir pedagogdan destek alın, kısaca bir profesyonelle konuşun. Siz bu işin profesyoneli değilseniz, bir uzmana danışmaktan utanmayın. Çocuğun ebeveyni olabilirsiniz ama bu heyşeyi en uygun dille anlatacağınız anlamına gelmiyor.

Bu yazı  halklailiskiler.com’da  da yayınlanmıştır.

Suna Kabadayı Hakkında;

No description. Please update your profile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>