İŞYERİNDE YÜKSELEN YENİ GİYİM KURALLARI

90’lı yıllarda kuralları ogrenmek daha kolaydı.Kitaplar formuller vardı ama artık bu bir nostalji haline geldi. İmaj danışmanı olarak ben de tek bir reçete yazmayı tercih etmiyorum. Artık her sektor kendi kuralını kendi kulturunu yaratıyor ve her şirket. Bir yandan iş yükünün her geçen gün ağırlaşması ve çalışanların daha rahat ortam ve kıyafetler içinde çalışma talepleri de değişimi ateşledi. Çalışan memnuniyetini ve iş verimini artırmak isteyen şirketler de kıyafet yönetmeliklerinde birtakım esnek uygulamalara yer vermeye başladı. Kıyafet seçimlerinde rahatlıkla birlikte kadının giyiminde feminen şıklık yükselen akımlar arasında.. Bu da profesyonellerin  ne giyecegi konusuna biraz daha hakim olmasını gerektiriyor. Dikkat  edilmesi gereken bazı püf noktaları var. Özellikle rahat giyimde çünkü Business casual adlandırılan bu seviyenin  sınırlar degiskenlik gosterebiliyor

İlk kural özellike müsteriyle görüşmeler yapan bir profesyonelseniz,müşteriniz hangi seviye giyinirse giyinsin ondan bir basamak daha şık giyinmek. Yani jean giyiyorlarsa kanvas pantolon, yada bir gömlek elbise, gömlek pantolon giyiyorlarsa bir ceket..

Her zaman  bakımlı ayakkabılar, ütülü vücudunuza uygun kıyafetler. Bunu eğitimlerde anlattığımda kimi bunun aksi nasıl olabilir ki derken kimi  de gömleğim bol gelse ne olur yada kravatım kısa kalsa ne farkeder diye düşünebiliyor. Oysa detayları önemseyen bir profesyonelin duruşu kalite fakını yaratır.

Kişisel bakım hijyen, saç, eller, tırnaklar…Koku…özelikle saçlar kıyafet ve mesajın bütününe uymadığında da problem var. Size yakışan, boyunu, rengini yönetebileceğiniz tarzları seçin, her zaman kuaföre gidemeyebiliyorsunuz.

Doğru aksesuar üzerinizdeki giysi nasıl bir giysi olursa olsun,onu tamamlar, daha dikkate değer hale getirir.Ama iş yerinizde, mücevherleriniz işinizden sonra gelmelidir. Bilezikler, yazı yazmanızı veya klavye kullanmanızı engellememelidir.

İngiltere’de  bir websitesinde gerçekleştirilen güncel bir araştırma sonucunda, iş yerinde giyilmesi “en uygunsuz” olan kıyafetler şöyle sıralandı:
1)Göğüs dekoltesi.
2)Yıpranmış kıyafetler.
3)Ugg’lar.
4)Kot pantalon.
5)Piercing.
6)İç çamaşırının görünmesi.7)Sahte 8)Sivri burun ayakkabı.9)Parlak mücevherler.10)Dolgu topuklu ayakkabı.

İnsanların sadece ne giydiğinizi hatırlayacağı bir etki bırakmak yerine giydiklerinizin mesajınızın önüne geçmediği hedefinizi desteklediği toplam bir etki bırakmak sizin elinizde.
Suna KABADAYI

İmaj Danışmanı

Suna Kabadayı Hakkında;

1997’de Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Politika bölümünden mezun olan Suna Kabadayı; 2004’de Conselle Institute of Image Management, İmaj Yönetimi eğitim programı ve 2005’de Science and Art of Color’da Kişisel Renk Analizi programına katıldı ve aynı yıl kendi firması Sekizincirenk’i kurarak imaj danışmanlığı yapmaya başladı. 2012 yılında New York Üniversitesi Yönetici Koçluğu programına katılan Kabadayı, imaj danışmanlığı ve imaj koçluğu olarak çalışmalarını tekrar yapılandırdı. 1995-2004 arasında global markaların pazarlama süreçlerinde yönetici olarak görev alan Kabadayı, imaj danışmanlığı kapsamında profesyonel imaj, serbest giyim, etkili sunum, sözlü ve sözsüz iletişim, uluslararası iş ve sosyal yaşam etiketi konularında eğitim, danışmanlık ve koçluk hizmeti vermektedir. İlk kitabı “İmajınızı Nasıl Alırsınız: İçten dışa Kişisel İmaj Yönetimi” Şubat 2011’de yayınlanan Kabadayı, ikinci kitabının yayına hazırlık çalışmalarını sürdürmektedir. Kabadayı’nın çeşitli yayın organlarında yazıları yayınlanmakta, ekonomi ve ulusal televizyon kanallarında konuk konuşmacı olarak katıldığı düzenli programlar bulunmaktadır. 2006’da Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği (AICI, Association of Image Consultants International) sertifikalı üyesi olan Kabadayı, 2011’ den bu yana derneğin Türkiye Global Elçilik görevini de sürdürmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>